Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Navigace: aikido > Historie

Historie

CO JE TO AIKIDO

Aikido je japonský druh bojového umění, typický zejména strategií obrany. Je založeno na myšlence neagresivity, rozvíjí cvičícího jedince jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zakladatelem je Morihei Ueshiba (1883-1969), jeden z nejvýznamnějších bojovníků, který pochopil, že na násilí není potřeba odpovídat násilím, ale láskou a pochopením aniž by bylo někomu ublíženo.

 

HISTORIE AIKIDO

Tvůrcem a zakladatelem aikido je Morihei Ueshiba. Po smrti zakladatele pokračoval v rodinné tradici jeho syn Kisshomaru Ueshiba, který se zasloužil o počátky šíření aikido mimo Japonsko. V současné době udržuje rodinnou tradici vnuk zakladatele Moriteru ueshiba. Linie či styl reprezentovaný do současnosti rodinou Ueshiba je označován jako aikikai, přímí žáci zakladatele ovšem někdy zakládají vlastní styly a školy (TOMIKI AIKIDO, IWAMA-RYU, KI-AIKIDO, YOSHINKAN...atd). Centrálním dojo v rámci linie aikikai je HONBU DOJO v Tokiu, ve kterém vyučují členové rodiny Ueshiba. První evropskou zemí odkud se aikido začalo dále šířit po starém kontinentu byla Francie. V počátcích většinou aikidistické oddíly vznikaly při judistických oddílech. První generace evropských aikidistů z 60. a 70. let měla většinou za sebou judistickou či karatistickou minulost. Mnozí vrcholoví judisté a karatisté se po ukončení své sportovní kariéry  věnují aikido, jako blízké nesoutěžní formě bojového umění, které je založeno na podobných principech a přitom nevyžaduje příliš velké svalové vypětí.

 

VZNIK AIKIDO

Aikido jako samostatné bojové umění bylo vyvinuto teprve na přelomu našeho století mistrem Moriheiem Ueshibou, který vycházel z aikijutsu. Pokud chceme poznat skutečný původ aikido, musíme se proto alespoň částečně seznámit s historií aikijutsu.

Toto umění lze popsat jako techniku (jutsu) koordinovaného, spojeného, harmonizovaného či koncentrovaného (ai) vědomí, duše či ducha (ki).

Pokud jde o ranou historii této metody, je zaznamenáno, že více než před 700 lety existovala na sever od hory Fiji škola budo, starého bojového umění. Tato škola se specializovala na umění aikijutsu, které bylo udržováno v tajnosti a omezeno vždy jen na několik žáků, většinou z řad staré šlechty. Toto umění má svůj původ v kenjutsu, či šermu, a postupně se stávalo uměním nadřazeným jujutsu.

Výrazy aiki (stejně jako ju) znamená princip, způsob užití těla coby zbraně v boji, způsob úspěšného provedení techniky proti soupeři. Ústřední ideou aiki je užití koordinované síly ki (vnitřní energie) v harmonii (ai) s rozličnými požadavky a okolnostmi boje. Smíšením obráncovy vlastní strategie se strategií soupeře bylo možné nad ním i celým bojem získat úplnou kontrolu, čímž je dosaženo prvotního účelu boje: podrobení soupeře. Je těžké říci, do jaké míry byly tyto výsledky za starých časů dosahovány, protože většina škol aikijutsu, které rozvinuly techniky a strategie upotřebitelné v opravdovém boji, zanikla.

Mezi těmito starými školami byla nejznámější DAITIRYU. Podle moderního znalce bujutsu, pana Tomikiho z Kodokamu, rukopisy instrukcí jistých tajných bojových umění (den-sho), sestavené ve feudální éře, ukazují k aikijutsu, praktikovanému touto školou už v době Kamakura (1185-1333). Škola sama byla prý založena Minamoto Yoshimitsu-em (zemřel 1120), více známého coby Zoshitsune, umění bylo praktikováno válečníky klanu Minamoto několik století před tím, než bylo "zděděno" rodinou Takeda (součást vojenského klanu Aizu). Legitimním učitelem umění, odvozeného z aikijutsu, podle japonského systému hierarchického předávání pokrevním poutem, adopcí či afiliací, byl mistr Morihei ueshiba, zakladatel aikido. Začátek této speciální školy Aikijutsu, Daitoryu, je spjat se šestým synem císaře seiwa, princem Sadasumi, žijícím v 9. století. pokud jde o metodologii této školy, píše mistr Kisshomaru ueshiba toto: "Její historie je hluboká a množství technik je značné".

O tom, jak byl koncept ai skutečně ztělesněn ve starých technikách aikijutsu praktikovaných školou Daito, nevíme dnes nic. Krása a působivá účinnost metody jsou však zřejmé v moderních interpretacích technik, praktikovaných školami aikido. Sledujete-li tyto techniky použité proti jednomu, nebo více, soupeřům, ať již ozbrojeným, či nikoli, není obtížné pochopit, proč bývalo ailijutsu považováno za umění předčící jujutsu.

Mist Morihei Ueshiba byl opravdu posledním reprezentantem těchto škol aikijutsu, které naposled skrze něho přežili z feudálních dob do 20. století, byť v modifikované formě. Jeho aikido obsahuje veliké množství technik, kterými lze snadno a rychle dosáhnout podrobením soupeřů.

Kromě Ueshibovi Aikikai So-Honbu v Tokiu existují další školy, přímo či nepřímo ovlivněné mistrem Ueshibou: Yoshinkan Institut (vede mistr Gozo Shioda), Yoseikan (mistr Michizuki), Korindo (mistr Hirai) a Judo škola Kodokan, kde aikido vyučuje mistr Tomiki. Větve škol Daito a Takeda ( v době Moriheie Ueshiby ji vedl Sokaku Takeda) se rovněž zabývají principem aiki.

Techniky aikido jsou ve své strategické dimenzi založeny na reflexním konceptu aiki, to jest, na totální koordinaci obráncovy reakce na vedený útok. V Ueshibově metodě však nejde jen o koordinaci ve strategickém smyslu, koordinace není nazývána jen jako prostředek získání jednoho, čili omezeného, cíle, inteligentním použitím přírodních a anatomických zákonů, protože to by omezilo hodnotu a význam principu a technik na problém samotného boje. Takovéhoto omezeného cíle lze samozřejmě dosáhnout snadno a rychle užitím technik ju a wa, nebo agresivní technikou starých jednostranných technik přímého útoku, nezabývajících se do větší hloubky soupeřovou strategií (go).

Neboť Ueshiba dále toužil vyvinout integrovanou lidskou osobnost, plně vyváženou, v neustálém stavu harmonie, adoptoval staré techniky aiki, se snahou vymyslet pružné nástroje, za jejichž pomoci by jeho cíle šlo uskutečnit. Jeho vysněný typ harmonie je velice těžké získat. Techniky jutsu, vymyšlené pro boj, byly úmyslně omezeny právě kvůli jejich specializaci. (Mistr Kano musel čelit stejnému problému, který vyřešil modifikací Jujutsu technik a jejich přesunutí z dimenze Jujutsu do dimenze Judo). Ueshiba v souladu s komplexnějším pojetím principu aiki rovněž modifikoval staré jutsu a vytvořil novou metodu, již nazval Aikido.

 

Návštěvnost  
© aikido.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma